Szczepienia na meningokoki – dla kogo?

Okazuje się, że zarażenie meningokami nie dotyczy tylko najmłodszych, bowiem w grupie ryzyka jesteśmy wszyscy niezależnie od wieku. Jednak wśród licznej grupy społeczeństwa wyróżnia się osoby najbardziej podatne na wystąpienie IchM.

Zaliczamy do nich wspomniane już dzieci i to już od trzeciego miesiąca życia, aż do pięciu lat oraz młodzież w wieku 11-24 lat. Jednak osoby, które przebywają w otoczeniu osoby zarażonej, to również duża grupa ryzyka. Wobec tego szczepienie przeciwko meningokokom jest zalecane u dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola, szkoły, czy także rodzice dzieci chorych.

Dodatkowo zaleca się wykonanie profilaktycznego szczepienia u osób z niską odpornością, osłabionych i wszelkich tego typu stanach, które zwiększają ryzyko wystąpienie zarażenia.

Jak widać problem meningokoków jest dość szerokim tematem, obejmującym nas wszystkich, dlatego warto by było zainteresować się dokładniej i dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby sobie pomóc, a przede wszystkim uniknąć zagrożenia.