Podstawowe zasady dawkowania preparatu

Podawanie szczepionek nie jest odpowiednie dla wszystkich, bowiem istnieje grupa preparatów, które możemy podać w zależności od wieku pacjenta. Jednak o tym, który sposób będzie najlepszy zawsze decyduje lekarz, po wykonaniu badania oraz wykluczenia grupy ryzyka. Każde dawkowanie zawsze rozpatrywane jest indywidualnie.

Tylko takie postępowanie pozwala na skuteczną profilaktykę, choć nie jest skąplikowanym procesem, to jednak warto stosować się do zaleceń. Każdy z dostępnych preparatów na naszym rynku rządzi się swoimi prawami, a różnica między nimi polega na dostosowaniu odpowiedniej dawki do wieku pacjentów.

Choć szczepionek jest kilka, to jednak wyróżniamy dwa wspólne kryteria, według których wykonuje się szczepienie. Należą do nich noworodki od drugiego miesiąca życia do dwunastu miesięcy oraz pozostała grupa powyżej dwunastego miesiąca życia. W pierwszym przypadku szczepienie odbywa się po przednio-bocznej stronie uda, w dwóch dawkach w odstępie dwóch miesięcy. Natomiast u starszych dzieci dawkowanie jest jednorazowe, tradycyjnie w ramie.