Dlaczego szczepienie przeciw meningokokom jest, aż tak istotne?

Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakie niesie za sobą zaatakowanie przez tą chorobę, nie ma chyba wątpliwości, że warto skorzystać z możliwości, jej uniknięcia.

Przede wszystkim powinniśmy uzmysłowić sobie, że IChM- Inwazyjna Choroba Meningokokowa, bo tak brzmi jej medyczna nazwa, jest bakteryjnym zakażeniem, które szerzy się tradycyjną drogą kropelkową. Wobec tego rozwój jej oraz dalsze rozprzestrzenianie jest nie uniknione, ze względu na łatwy kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, z którymi miała kontakt osoba zarażona oraz oczywiście bezpośrednio od niej.

Sama choroba ma bardzo gwałtowny przebieg, a w dodatku może atakować w dwojaki sposób. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych albo do sepsy. W niektórych przypadkach, co jest szczególnie niebezpieczne może obejmować obie postacie jednocześnie. Niestety w trakcie choroby dochodzi również do wielu innych zespołów chorobowych, z którymi musi zmagać się pacjent, co niestety jeszcze bardziej pogarsza ogólny jego stan.